Americká vláda urobila významný krok k ukončeniu razby jednodolárových mincí, známych ako ‚penny‘. Ministerstvo financií USA zadalo poslednú objednávku kovových polotovarov na výrobu týchto mincí, ktoré budú v obehu do začiatku roka 2026.
Tento historický krok prichádza po dlhoročných diskusiách a snahách o zefektívnenie menovej politiky. Ako informuje Wall Street Journal, samotná výroba týchto mincí sa stala finančne neudržateľnou.
Prečo USA končia s výrobou centových mincí?
Hlavným dôvodom je ekonomická neefektívnosť. Výroba jednej mince v súčasnosti stojí až 3,7 centu, čo znamená, že každá vyrazená minca prináša štátu stratu. Len v roku 2024 americká mincovňa zaznamenala stratu približne 85 miliónov dolárov pri produkcii 3 miliárd kusov týchto mincí.
Ďalším faktorom je aj správanie spotrebiteľov – Američania ročne vyhodia drobné mince v hodnote až 68 miliónov dolárov, pričom ďalšie milióny zostávajú nevyužité v pokladničkách a zberateľských nádobách.
Zmeny v platobnom systéme
Prechodné obdobie
Po roku 2026 sa prestanú distribuovať nové mince, ale existujúce zostanú v obehu ešte niekoľko rokov. V súčasnosti je v obehu približne 114 miliárd kusov týchto mincí.
Nový systém platieb
USA plánujú nasledovať model Kanady, ktorá ukončila výrobu centových mincí v roku 2012. Pri hotovostných platbách sa sumy budú zaokrúhľovať na násobky piatich centov. Jednotlivé štáty a miestne samosprávy dostanú pokyny, ako správne vyberať dane v novom systéme.
História amerického centu
Prvé centy sa začali raziť v roku 1787 a pôvodne boli vyrobené zo 100% medi. Dnešné mince obsahujú len 2,5% medi a sú pokryté zinkom. Od roku 1909 nesú podobizeň prezidenta Abrahama Lincolna, ktorá nahradila pôvodný motív bohyne Slobody s frýgickou čiapkou.
Pridaj komentár