Mladá politička Jette Nietzard (26) zo strany Zelených vyvolala v Nemecku rozsiahlu kontroverziu svojím provokačným vystupovaním v parlamente. Šéfka mládežníckej organizácie strany Zelených zámerne zvolila oblečenie s protipolicajnými heslami počas návštevy Bundestagu, čím rozpútala búrlivú diskusiu o hraniciach politického prejavu.
Ako informuje denník Bild, Nietzard si na sociálnej sieti Instagram zverejnila fotografiu, na ktorej mala oblečený sveter s kontroverzným nápisom ‚ACAB‘ (All Cops Are Bastards – Všetci policajti sú bastardi) a čiapku s textom ‚Eat the rich‘ (Zožerte bohatých).
Provokácia v centre nemeckej demokracie
Mladá politička svoj outfit demonštratívne predviedla priamo v Bundestagu – inštitúcii, ktorá by mala stelesňovať kultivovaný politický dialóg a vzájomný rešpekt. Vo svojom príspevku dokonca ironicky vytvorila anketu pre sledovateľov, v ktorej sa pýtala, čo by mohlo viac vadiť predsedníčke Bundestagu Julie Klöcknerovej – jej sveter alebo čiapka.
Kritika a obhajoba kontroverzného prejavu
Nietzardovej konanie vyvolalo vlnu kritiky naprieč politickým spektrom. Mnohí považujú paušálne označovanie všetkých policajtov za neprijateľné, najmä vzhľadom na to, že policajti dennodenne riskujú svoje životy pre ochranu spoločnosti.
Politička sa však za svoje konanie neospravedlnila. Naopak, označila debatu za ‚smiešnu‘ a svoj postoj obhajovala ako systémovú kritiku policajného zboru, ktorý podľa nej trpí štrukturálnym rasizmom a ďalšími problémami.
História kontroverzných vystúpení
Silvestrovská kontroverzia
Nejde o prvý škandál spojený s menom Jette Nietzard. Po silvestrovskej noci, počas ktorej došlo k tragickým nehodám s pyrotechnikou, napísala na sociálnej sieti Twitter kontroverzný príspevok o mužoch, ktorí pri manipulácii s pyrotechnikou prišli o končatiny. Neskôr sa za tento výrok musela ospravedlniť.
Odmietavý postoj strany
Parlamentná frakcia strany Zelených sa od konania svojej mladej političky dištancovala a odmietla sa k incidentu vyjadriť. Incident tak ďalej prehlbuje diskusiu o hraniciach politického prejavu a vhodnosti provokatívnych gest v najvyšších politických inštitúciách.
Pridaj komentár